Odwiedzając miejsce spoczynku naszych najbliższych w każdym z nas pobrzmiewają reminiscencje minionych, wspólnie spędzonych dni. Otaczająca cisza sprzyja refleksji i zadumie. W przypadku kolumbariów nisza urnowa to wyjątkowa, bardzo osobista przestrzeń odwołująca się do naszych wspomnień. Pamiętamy i dbamy o pamięć – zapalamy symboliczny znicz, przynosimy kwiaty. Oryginalnie zaprojektowana płyta urnowa z charakterystyczną półką daje możliwość uczczenia pamięci bliskiej osoby bezpośrednio przy niszy. Podstawowa konstrukcja kolumbariów opiera się o 3 lub 6 niszowe moduły wykonane z betonowych prefabrykatów postawionych na cokole, które z góry i z boków okala kamienna płyta. Kolumbaria mogą być budowane w wersji jedno- lub dwustronnej.

Kolumbaria to nie tylko miejsce spoczynku, to także pomnik i świadectwo naszej pamięci – nieprzerwanej więzi teraźniejszości z przeszłością. Płomień świecy odbijający się w marmurowej płycie upamiętnia tych, którzy odeszli. Ta symbolika obecna jest też w samym kształcie kolumbariów. Nietypowo zestawione nisze tworzą wyjątkową, pomnikową kompozycję.

Kolumbaria zbudowane są z prefabrykowanych, betonowych nisz urnowych ustawionych krawędziowo na cokole. Płyty urnowe wykonane z kamienia lub spieku kwarcowego, montowane są za pomocą ozdobnych rozet. Dodatkowo mogą być wyposażone w uchwyt na świeczki typu „tealight”.

Wchodząc na cmentarz metaforycznie przekraczamy granicę doczesności. Zmienia się ważność spraw, ich znaczenie i wielkość. Dla wielu z nas to rzeczywisty próg oddzielający wieczność od tymczasowości – przejście pomiędzy odrębnymi stanami ducha. Kolumbaria to wyjątkowe miejsce pochówku. Poprzez swoją specyficzną, wertykalną formę mogą być jednocześnie ogrodzeniem cmentarza.

Konstrukcja zbudowana jest na wysuniętym podeście i składa się z betonowych prefabrykatów: 3 i 6 niszowych, otoczonych blokami obłożonymi kamiennymi lub ceramicznymi płytami. Istnieje możliwość aplikacji okładziny betonowej na tylnej ścianie prefabrykatów w jednym ze wzorów: cegły, trawertynu lub łupku. Również tablica montowana za pomocą ozdobnych rozet może być wykonana z kamienia lub spieku kwarcowego.

Szeregowo ustawiane nisze wydzielone charakterystycznymi, zachodzącymi na boki płytami ze specjalnym miejscem na „płomień pamięci”.

wróć